Daha önce aldığım bir dersi kayıt döneminde yeniden alabilir miyim?

Öncelik dersi ilk kez alanlarındır. Ders Ekleme Bırakma (Add&Drop) günlerinin son günü boş yer olduğu takdirde derse kayıt olabilirsin. Bunun için ekstra bir şey yapmana gerek yok, Ders Ekleme Bırakma (Add&Drop) günlerinin son günü sistem otomatik olarak dersi almana izin verecek. Dersi daha önce alıp başarısız olduysan (F, W, L notu ile) bu kural senin için geçerli değil.

Daha önce aldığım bir dersi yeniden almak için dersin hocasından onay (consent) alsam, derse daha erken girebilir miyim?

Hayır, bir dersi daha önce almış ve geçer not ile geçmiş olan öğrenciler dersin hocasından onay (consent) almış olsalar dahi dersi tekrar almak için Ders Ekleme Bırakma (Add&Drop) günlerinin son gününü beklemek durumundadırlar (bakınız: bir önceki soru).

Normal ders yüküm 5, ama 6 veya 7 ders almak istiyorum, ne yapmam gerekir?

Altı ders (5 derslik yüke ek olarak 1 ders) alabilmen için aşağıdaki üç koşuldan birini sağlıyor olman lazım:

  • 2.7 ve üzeri genel not ortalamasına sahip öğrenciler
  • Bir önceki dönemlerini (Yaz dönemi hariç) en az normal ders yüklerini alarak tamamlamış ve dönem not ortalamaları 2.7 veya üzeri olan öğrenciler
  • Normal dönemlik ders yüklerinden birer fazla ders alarak, biri Yaz dönemi olmak üzere en fazla üç dönemde mezun olabilecek durumda olan öğrenciler

Bu üç koşulu da sağlamıyorum ama yine de 6 ders (5 derslik yüke ek olarak 1 ders) almak istiyorum diyorsan, bağlı bulunduğun Fakülte Yönetim Kurulu’na dilekçe yazman gerekir.

Yedi ders (5 derslik yüke ek olarak 2 ders) alabilmen için aşağıdaki üç koşuldan birini sağlıyor olman lazım:

  • 3.6 ve üzeri genel not ortalamasına sahip öğrenciler normal ders yüklerine ek olarak 2 veya üzeri kredili 2 ders alabilirler. (*)
  • Bahar Dönemi itibarıyla 10 (Hukuk Fakültesi için 11) dersi kalmış öğrencilerin ilgili Bahar Döneminde ortalama şartına gerek olmadan mevcut ders yüküne ek olarak 2 adet 3 kredilik ders alabilirler.

Bu iki koşulu da sağlamıyorum ama yine de 7 ders (5 derslik yüke ek olarak 2 ders) almak istiyorum diyorsan, Üniversite Yönetim Kurulu’na dilekçe yazman gerekir.

Bu şartları sağlamayan öğrenciler ek ders yükü alamazlar.

Fazla ders yükü için Güz ve Bahar yarıyıllarında ek bir ücret gerekmemektedir. Yaz döneminde ise öğrenciler aldıkları ders başına ücretlendirilir. Yaz döneminde fazla ders yükü 3 derstir.

Lisans programına yaz döneminden başlayıp, takip eden Güz döneminde sadece yaz dönemindeki ortalaması nedeniyle 6 veya 7 ders alabilecek öğrencilere fazla ders yükü hakkı tanınmamasına karar verilmiştir.

5 ders alıyorum ve üstüne tek kredilik dersler almak istiyorum, alabilir miyim?

Alabilirsin. 5 ders alıyorken üzerine 3 adet tek kredilik ders alma hakkın var (HIST100 dahil). Bunun için ekstra bir şey yapmana gerek yok, sistem otomatik verecektir.

6 (veya 7) ders alıyorum ve üstüne tek kredilik dersler almak istiyorum, alabilir miyim?

Alabilirsin. Ancak overload yaparken (yani 6 veya 7 ders alırken) sadece bir tane tek kredilik ders alma hakkın var.

HIST100 altıncı ders olarak sayılır mı?

Hayır, HIST100 diğer tek kredili dersler ile aynı kategoridedir.

HIST100 için ayriyeten ödeme yapmam gerekiyor mu?

Hayır, HIST100 için ayriyeten ödeme yapman gerekmez.

Bir derste yer olmasına rağmen kaydolamıyorum ve aşağıdaki hatayı alıyorum, ne yapmam lazım?

HATA: “You are unable to enroll in this class at this time. Available seats are reserved and you do not meet the reserve capacity requirements.”

Bu bir hata değil, uyarı mesajıdır. Derslerde fakülteler tarafından, farklı kriterlere (sınıf, anadal, yandal vs.) göre oluşturulmuş ayrılmış kontenjanlar (reserve capacities) vardır. Bu uyarıyı alma sebebin belirlenmiş kriterlere uymuyor olmandır. Bu kriterler derslere ve fakültelere göre değişiklik gösterebilir. Kriterlerin neler olduğunu öğrenmek için ilgili dersin fakülte dekanlığına başvurabilirsin.

Ders kaydımı hangi gün yapacağımı bilmiyorum, nasıl öğrenebilirim?

Ders kaydını KUSIS’de Ana Sayfa’da (Home Page)  gördüğün “Projected Academic Level” için duyurulmuş gün ve saatlerde yapman gerekir.

Bir derse kaydolmaya çalışıyorum ama bu dersin ön koşulu olan bir ders var. Ön koşul olan dersi bir önceki dönem aldım ama bütünlemeye kalarak geçtim. Geçmiş olduğum halde derse neden kaydolamıyorum?

Bunun en olası sebebi dersin hocasının bütünlemeden sonra aldığın notu Kayıt ve Öğrenci İşleri Direktörlüğü’ne zamanında bildirmemiş olmasıdır. Hoca yeni notu bildirmediği sürece dersi geçmiş sayılmazsın. Bu durumda ilgili hoca ile görüşmen gerekir.

Bir derste bekleme listesine düştüm ama hocam derse girebilmem için bana onay (consent) verdi, benim ne yapmam gerekiyor?

Hocan KUSIS üzerinden onay (consent) verdiyse dersi bırakıp (drop edip) tekrar kaydolman lazım. Onay (consent) aldığın için bu sefer hiçbir sorun çıkmadan derse kaydolmalısın. Hocalar tarafından verilen onayların (consent) son kullanma tarihi olduğunu unutmamalısın. Onayı bu tarihten önce kullanmak gerekir.

KUSIS’de ders araması nasıl yapılır?

Açılan derslere Class Search sayfasında arama yaparak bakabilirsin.
– Course Subject bölümüne dersin dört haneli kodunu (ECON gibi) girmen gerekir.
– Course Career bölümünde, lisans dersleri için “Undergraduate”ı geçmen gerekir.
– “Show Open Classes Only” tuşuna tıklarsan dolu olan dersler listelenmez, tik koymazsan dolu dersler de listelenir.

Bekleme Listesinde kaçıncı sırada olduğuma nasıl bakacağım?

Bekleme listesinde kaçıncı sırada olunduğunu “My Confirmed Enrollments” sayfasında lecture, lab, ps vb. şubelerin üzerine tıklayarak görebilirsin.