2023-2024 EĞİTİM YILI GÜZ DÖNEMİ KAYIT DUYURUSU

Değerli Velimiz / Öğrencimiz,       

2023-2024 yılı Güz dönemi için ödemeler 28 Ağustos 2023 Pazartesi başlayacak ve 1 Eylül 2023 Cuma günü (Cuma günü dahil olmak üzere) sona erecektir. Güz dönemi ders kayıtlarının yapılabilmesi için ödeme sürecinin aşağıda belirtildiği şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Önemli Hatırlatma 

 • Koç Üniversitesi’nde eğitim ücretleri yarıyıl bazında belirlenir ve ilan edilir.
 • Kayıt döneminde yıllık ücret ödemesi yapılırsa, Bahar dönemi ücreti için de Güz dönemi eğitim ücreti uygulanır. Ödeme Güz ve Bahar yarıyıllarındaki dersleri kapsayacaktır.
 • Yıllık ücret ödeme seçeneğinde sadece peşin olarak ödeme kabul edilmekte olup yıllık ücret için taksitlendirme yapılamamaktadır. Taksitlendirme sadece Güz ve Bahar dönemi ücretlerinin ayrı dönemlerde ödenmesi halinde yapılmaktadır.

Ödeme Seçenekleri:

Peşin veya taksitli olarak iki ödeme planı bulunmaktadır. Taksitli ödemeler yalnızca Yapı ve Kredi Bankası aracılığıyla yapılmaktadır. Peşin ödemelerin yapılabileceği banka bilgilerini gösteren tablo ve 2023–2024 yılı Güz dönemi eğitim ücretleri tablosu (bursluluk oranına ve lisans programlarına göre) aşağıda sunulmaktadır.

1.1 Peşin Ödeme Seçeneği:

Eğitim ücreti ödemelerinin havale ile yapılması mümkün değildir. Bunun yerine ödemeler, sadece anlaşmalı bankaların sistemleri üzerinden yapılabilmektedir. Banka bilgileri ve ödeme kanalları detayı aşağıda verilmiştir:

Anlaşmalı Bankalar İnternet Menü Vezne ATM   İnternet Bankacılık Mobil Bankacılık
1-     Yapı ve Kredi Kurumsal-Bireysel Şube / Ödemeler / Üniversite Ödemeleri Var       – Var
2-     Garanti  Bireysel Şube / Ödemeler /Fatura/Fatura Ödeme/Diğer Var Var Var Var
3-     İş Bankası Bireysel Şube / Ödemeler / Üniversite Ödemeleri Var Var Var Var
4-     Akbank Bireysel Şube / Ödemeler / Üniversite Ödemeleri Var  – Var Var
5-     TEB Bireysel Şube / Fatura Ödeme / Diğer Var Var Var Var

Bu usullere uygun ödeme yapmayan öğrencilerimizin tahsilat bilgisi ulaşmayacağından, öğrenciler ders seçimleri yapamayacaktır.

Tüm Lisans Ücretleri (Güz Dönemi)          Peşin Ücret**
   
Uluslararası, Türk Vatandaşı*           286.000,00
Uluslararası, Tıp Türk Vatandaşı*           386.500,00

 

Tüm Lisans Ücretleri (Güz ve Bahar Dönemi)          Peşin Ücret**
   
Uluslararası, Türk Vatandaşı*           572.000,00
Uluslararası, Tıp Türk Vatandaşı*           773.000,00

 

Tüm Lisans Ücretleri (Bahar Dönemi)          Peşin Ücret**
   
Uluslararası, Türk Vatandaşı*           329.000,00
Uluslararası, Tıp Türk Vatandaşı*           445.000,00

*Uluslararası Tıp Türk Vatandaşı öğrencilerinden İngilizce Hazırlık (ELC) okuyacak olanlar, Uluslararası Türk Vatandaşı Lisans ücreti ödeyeceklerdir.

Ödemesini TL olarak yapacak Türk Vatandaşı öğrencilerin Türk Vatandaşlığını gösterir resmi belgeyi ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca İçişleri Bakanlığından almış olduğu Mavi Kartını ibraz eden öğrencilerin de yukarıdaki tabloya göre ödemelerini TL olarak yapmalarına izin verilmektedir.

 1.2 Taksitli Ödeme Seçeneği:

Taksitli ödemeler yalnızca finans kuruluşları aracılığıyla yapılmaktadır. Yapılacak Taksitlendirmeler yalnızca Türk Lirası cinsindendir.

Ders kaydı yapılabilmesi için taksit işlemlerinin tamamlanması ve finans kuruluşlarından taksit onaylarının alınmış olması gerekmektedir.

Taksit yapan finans kurumu:

 • Yapı ve Kredi Bankası: Yapı Kredi hızlı başvuru kanallarından (Yapı Kredi Mobil ” Ödemeler>Okul Ödemeleri>Taksitli Eğitim Sistemi”, Müşteri İletişim Merkezi “444 0 444”, şubeler, www.yapikredi.com.tr’de yer alan Taksitli Eğitim Sistemi sayfası ve “KOCUNIEGT” okul kodu ile SMS) başvuru yaparak, başvuru sonucunuzu birkaç dakika içinde öğrenebilirsiniz.
  • Başvuru onayı sonrası Taksitli Eğitim Sistemi talimat girişi için, Yapı Kredi Mobil ” Ödemeler>Okul Ödemeleri>Taksitli Eğitim Sistemi”, Müşteri İletişim Merkezi “444 0 444” ve şubelerimizi arayarak ya da ziyaret ederek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Kayıt işleminin tamamlanması için, başvuru onayı sonrası mutlaka talimat girişi adımı gerçekleştirilmelidir.

İrtibat Bilgileri

Gülten Öztürk : 0 212 338 30 02  gulten.ozturk@yapikredi.com.tr

Ayşegül Bozar :0212 338 30 03   aysegul.bozar@@yapikredi.com.tr

Esra Özdemir: 0212 338 30 06     Esra.Ozdemir4@yapikredi.com.tr

Evrim Aygül :   0212 338 30 07   evrim.aygul@yapikredi.com.tr

Tüm Lisans Ücretleri (Güz Dönemi)          Taksitli Ücret**
   
Uluslararası, Türk Vatandaşı*           320.320,00
Uluslararası, Tıp Türk Vatandaşı*           432.880,00

**Burslar ve indirimler hariç , %10 KDV dahil TL rakamlarıdır. KDV oranında bir değişiklik olması durumunda ücretlere aynı oranda yansıtılacaktır.  Burslu ücretler burs oranlarınız üzerinden hesaplanacaktır.

**Ödemeler dört eşit taksit halinde, 04 Eylül 2023 , 04 Ekim 2023 , 06 Kasım 2023 , 04 Aralık 2023 tarihlerinde tahsil edilecektir.

1.2.1. Taksitlendirmeye İlişkin Önemli Notlar:

 • Taksit ödemelerinin gerçekleşmesi için gereken tutarın, ilgili ödeme gününde, krediyi sağlayan finans kuruluşlarının belirteceği hesapta bulunmasının sağlanması önem taşımaktadır. Finans kuruluşları tarafından belirtilen hesaba yatırılmayan bu tutarlara gün bazlı faiz tahakkuk edebilecektir.
 • Taksitli ödeme seçeneğini tercih eden velilerimizin, işlemlerini Yapı ve Kredi Bankası’ndan yapmaları gerekmektedir.
 • Taksitlendirme işleminizin kayıt dönemi olan 28 Ağustos 2023 – 1 Eylül 2023 aralığında neticelenmiş olması gerekmektedir.
 • Koç Üniversitesi’nin size sunmuş olduğu taksitli ödeme planının yanı sıra, tercih ettiğiniz herhangi bir finans kuruluşundan çeşitli vade ve ödeme seçenekleri ile ‘’Eğitim/İhtiyaç Kredisi‘’ kullanma imkanı mevcuttur. Ancak bu tutarın tamamının 1.1 ‘de “Peşin Ödeme Seçeneği” maddesinde belirtildiği gibi Koç Üniversitesi’ne ödenmesi gerekmektedir.

Taksitlendirme işlemine başvuracağınız Yapı ve Kredi Bankası iç değerlendirme süreçleri zaman alacağından, başvuru işlemlerinin son günlere bırakılmaması önem arz etmektedir.

 1. Diğer Önemli Hususlar

Eğitim ücretlerinde uygulanan indirim türleri aşağıdaki gibidir;

 • Hâlihazırda Koç Grubu şirketlerinde çalışanların çocuklarına %10,
 • Koç Grubu şirketlerinde 20 yıl çalıştıktan sonra emekli olan kişilerin çocuklarına %10, 11-20 yıl arasında çalışarak emekli olan kişilerin çocuklarına ise yıl bazlı hesaplanan kısmi indirim uygulanmaktadır.
 • Kardeşlerin Koç Üniversitesi’nde beraberce eğitim gördükleri süre içerisinde öğrenci başına %5 indirim uygulanır.
 1. İletişim Bilgileri

Sorularınız için hafta içi mesai saatlerinde (08:30-16:30) Finans, Bütçe ve Raporlama Direktörlüğü’ndeki aşağıdaki kişiler ile iletişim kurabilir veya sıkça sorulan sorular web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

              Telefon:0212 338 30 30            E-Posta: mailto:ogrencimuhasebesi@ku.edu.tr

Ömer Ömür Türkoğlu

Emine Yörük

Murat Şahin

Pırlanta Gelani

İletişim Bilgilendirmesi:

Taleplerinizi trackit.ku.edu.tr web sayfasındaki Finans-Trackit portalı üzerinden KU ID ve parolanız ile giriş yaparak ilgili konulara göre oluşturabilirsiniz. Talepler adreslenmiş olarak ulaşacağı için daha hızlı cevaplanacaktır.

En iyi dileklerimizle,

Finans, Bütçe ve Raporlama Direktörlüğü