İNGİLİZCE HAZIRLIK OKULU VE HAZIRLIK SINAVLARI

Koç Üniversitesi’ne kayıt yaptırmış öğrencilerin bölümlerinde lisans eğitimlerine başlayabilmeleri için Koç Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavına girip geçer puan almaları veya yeterliliklerini gösteren, üniversite tarafından kabul edilen, geçerli bir dış sınav sonucu sunmaları gerekmektedir.

 

Seviye Belirleme Sınavı ve Koç Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (KUEPE)

Koç Üniversitesi’ne kayıt hakkı olan ve kayıt sırasında üniversite tarafından kabul edilen, geçerli bir dış sınav sonucu sunamayan öğrenciler ilk olarak İngilizce seviyelerinin belirlenmesi için Seviye Belirleme Sınavına girerler. Seviye Belirleme Sınavı dil bilgisi, kelime bilgisi ve okuduğunu anlama becerisini ölçen çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Bu sınav öğrencinin güncel İngilizce bilgisini ölçtüğü için herhangi bir hazırlık ya da ön çalışma gerektirmemektedir. Seviye Belirleme Sınavı 5 Eylül 2023 Salı günü 10:30’da Rumelifeneri Kampüsünde yüz yüze yapılacaktır. Kayıt sırasında üniversite tarafından kabul edilen, geçerli bir dış sınav sonucu sunamayan ya da hazırlık okumaya karar vermiş olan tüm öğrencilerin bu sınava girmeleri gerekmektedir. Sınava gireceklerin listeleri ve sınav ile ilgili detaylı bilgi 4 Eylül 2023 Pazartesi günü saat 13:00’da ELC web sitesinde duyurulacaktır. Bu bilgiler, öğrencilere verilen KU elektronik posta adreslerine ve kişisel elektronik posta adreslerine de iletilecektir. Öğrencilerimiz bu iletişim kanallarını sürekli takip etmekle sorumludur.

Seviye Belirleme Sınavına girmeyen öğrenciler KUEPE sınavına giremezler ve İngilizce Hazırlık Programında bir seviyeye yerleştirilmezler.

Seviye Belirleme Sınavı sonuçları 5 Eylül 2023 Salı 19:00’da ELC web sitesinde duyurulacaktır. Bu sınav sonucuna göre öğrenciler ya KUEPE sınavına girmeye hak kazanacaklar ya da İngilizce Hazırlık Programı’nda eğitim görmek üzere uygun bir seviyeye yerleştirileceklerdir.

KUEPE okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini ve dil bilgisini (gramer ve kelime) ölçmektedir. KUEPE sınav içeriğiyle ilgili detaylı bilgi için ELC web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

KUEPE aşağıdaki yer ve tarihlerde yapılacaktır:

6 Eylül 2023 Çarşamba   10:00-16:00 Okuma, Dil bilgisi, Dinleme ve Yazma bölümleri (yüz yüze Rumelifeneri Kampüsünde)
7-8 Eylül 2023 Perşembe-Cuma 09:00-16:00  Konuşma bölümü

(yüz yüze Rumelifeneri Kampüsünde; 10 dk. randevu şeklinde)

KUEPE sınavının yukarıdaki tabloda belirtilen bölümlerine girmeye hak kazanan öğrenciler ve sınav programı ile sınavın yapılacağı sınıflar ile ilgili detaylı bilgiler 5 Eylül 2023 Salı günü saat 19:00’da öğrencilerin KU elektronik posta adreslerine ve kişisel elektronik posta adreslerine iletilerek paylaşılacaktır.

KUEPE sonuçları 13 Eylül 2023 Çarşamba günü saat 12:00’da ELC web sitesinde açıklanacaktır. KUEPE sınavının tüm bölümlerinden toplamda 100 üzerinden 60 alan öğrenciler bölümlerine kayıt yaptıracaktır. KUEPE’ye girip 100 üzerinden 60’tan düşük puan alan öğrenciler KUEPE ve Seviye Belirleme Sınavı sonuçlarına göre en uygun seviyeye yerleştirildikten sonra, seviyelerine bağlı olarak, en az bir dönem olmak üzere hazırlık programında eğitim göreceklerdir.

 

Kabul Edilen Dış Sınavlar

Öğrenciler aşağıdaki sınavlardan birinden belirtilen asgari puanı aldıkları takdirde, Seviye Belirleme Sınavı ve KUEPE sınavına girmeden, İngilizce Hazırlık Programı’ndan muaf tutularak öğrenimlerine birinci sınıftan başlayabileceklerdir.

 •           YDS / E-YDS: 100 üzerinden 80. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 5 yıldır.
 •           TOEFL IBT*: 80 (toplamda) / 20 (Yazılı bölümden gereken minimum puan). My Best Scores ve Home Edition uygulaması kabul edilmemektedir. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 2 yıldır.
 •           PTE Academic* (Pearson Test of English): 90 üzerinden 67. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 2 yıldır.
 •           CAE/CPE*: Grade of C. Sınava giriş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 3 yıldır.

*Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerliklerini Belirleme Yönergesi 6. madde 3. fıkra d bendi uyarınca uluslararası bir yabancı dil sınavına eşdeğerlik verilmesinde ve sürdürülmesinde sınavın Türkiye’de yapılıyor olması halinde devlet üniversitelerine ait binalarda yapılması şartı bulunmaktadır.

Geçerli bir TOEFL IBT puanı olanların TOEFL Merkezinden sonuç belgelerini Üniversitemizin 0163 koduna postalatmaları gerekmektedir. Koç Üniversitesi’ne gönderilen öğrenci kopyası sonuç belgeleri geçerli belge olarak kabul edilmez. Resmî belgenin Koç Üniversitesi’ne kayıt süresinin bitimine kadar ulaşmaması ihtimaline karşı, var ise, öğrenci kopyasının geçici belge olarak paylaşılması gerekecektir. Bu durumda öğrencilerden, en geç bir ay içinde Üniversitemize ulaşacak şekilde TOEFL Merkezinden resmî sonuç belgesinin postalanacağını taahhüt eden bir belge imzalamaları istenecektir.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

 •         KU elektronik posta adresime e-mailler gelmiyorsa ne yapmalıyım?

Öncelikle Spam kutusunu kontrol etmenizi ve en kısa zamanda IT birimimizden destek almanızı öneririz.  IT iletişim bilgileri: IT@ku.edu.tr Tel: +90 212 3381111

 •         Dışarıdan kabul ettiğiniz sınavlara girmeden önce veya geçerli bir sınavı sunmak için de Seviye Belirleme Sınavına girmem gerekiyor mu?

Kayıt sırasında üniversite tarafından kabul edilen, yukarıda detayları belirtilen geçerli bir dış sınav sonucu sunarsanız Seviye Belirleme Sınavına girmenize gerek yoktur. Ancak kayıt sırasında üniversite tarafından kabul edilen, geçerli bir dış sınav sonucu sunamazsanız veya sunduğunuz sınav sonucunun geçerlilik koşullarını karşıladığından emin değilseniz mutlaka Seviye Belirleme Sınavına girmeniz gerekmektedir.

 •         Seviye Belirleme Sınavına bir kereden fazla girebilir miyim?

Hayır. Yalnızca bir kere girebilirsiniz.

 •         İngilizce seviyem oldukça düşükse ve en alt seviyeden başlamak istiyorsam da Seviye Belirleme Sınavına girmem gerekli mi?

Evet, gerekli. İngilizce seviyenizin ne olduğunu belirleyip sizi en doğru ve güvenilir şekilde programa dahil etmemiz için bu sınava girmeniz gerekmektedir. Sınava girmeden en alt seviyeye yerleştirilmeniz söz konusu değildir.

 •         Seviye Belirleme Sınavının bir örneği var mı? Bu sınava çalışmalı mıyım?

Bu sınavın çalışma örneği yoktur ve özel bir çalışma gerektirmez. Yaklaşık 100 dakika süren, farklı zorluk seviyesinde 160 çoktan seçmeli soru ve 2 bölümden oluşan Seviye Belirleme Sınavı, dil bilgisi, kelime bilgisi ve okuduğunu anlama becerilerini ölçer. Bu sınav öğrencinin hazırlık programından muaf olmasını sağlamaz. Mevcut İngilizce seviyesini ölçmeyi hedefler. Bu nedenle, öğrencilerin sadece bildiklerinden emin oldukları soruları cevaplamaları gerekmektedir. Aksi halde yanlış bir seviyeye yerleştirilebilirler.

 •         KUEPE sınavının bir örneği var mı?

KUEPE içeriği detaylı olarak ELC web sitesinde bulunmaktadır. Sınav örneği verilmemektedir.

 •         KUEPE sınavının tekrarı veya telafisi var mıdır?

Hayır. KUEPE sınavının tekrarı ve herhangi bir sebeple (sağlık raporları da dahil) telafisi yoktur. KUEPE sınavına girememe durumunda üniversite tarafından kabul edilen dış sınavlardan akademik takvimde belirtilen son tarihe kadar geçerli sonuç sunmanız durumunda bölüme başlama hakkınız vardır.

 •         Ne zamana kadar geçerli bir İngilizce sınav sonuç belgesi getirme ve bölüme başlama hakkım var?

Akademik takvimde belirtildiği üzere Güz 2023 derslerinin başladığı hafta 4 Ekim 2023 Çarşamba tarihine kadar öğrenciler üniversite tarafından kabul edilen dış sınavlardan almış oldukları geçerli sonuçları sunarak 1. sınıfa başlayabilirler.

 •         İngilizce Hazırlık Okulu’nda kaç seviye vardır?

Toplam dört seviye vardır:

–          Foundation (Başlangıç)

–          Pre-intermediate (Orta-altı)

–          Intermediate (Orta)

–          Upper-intermediate (Orta-üstü)

 •         Hangi seviyeye yerleştiğimi ne zaman öğreneceğim?

Bu bilgiler 15 Eylül 2023 Cuma günü saat 13:00’da ELC web sitesinde açıklanacaktır.

 •         İngilizce Hazırlık Programı ile ilgili detayları nerede bulabilirim?

Program hakkında sorularınız için öncelikle ELC web sitesini ziyaret edebilir, orada cevabını bulamadığınız sorularınız için ELC@ku.edu.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Üniversitemize hoş geldiniz. Akademik hayatınız boyunca başarılar dileriz.

İngilizce Dil Merkezi Direktörlüğü