Özel Öğrenciler

 

Özel Öğrenci (Derece/Diploma Verilmeyen Öğrenci) Başvurusu

Koç Üniversitesi geniş kapsamlı sunduğu ders seçenekleri ile öğrencilerin ilgi alanlarını derinleştirmelerine, diğer derece programlarının gereklerini tamamlamalarına ya da ufuklarını genişletmelerine imkan verir. En güncel ders listesi ve ders tanımlarına Kayıt ve Kabul Direktörlüğü web sayfasında aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz:

Yaz 2018 Ders Listesi

Koç Üniversitesi’nden özel öğrenci statüsünde

 • Lisans seviyesinde ders almak için bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrenci olmak,
 • Lisansüstü seviyesinde ders almak için bir yükseköğretim kurumunda öğrenci olmak veya bir yükseköğretim kurumu mezunu olmak gerekir.

Özel Öğrenci Kabulü

Koç Üniversitesi, derece için aday olamayacaklarını bilerek belirli dersleri almak isteyen sınırlı sayıda özel öğrenci kabul eder. Başvurular Üniversite Akademik Kurullarında incelenir. Ücret katılınan her ders için ayrı belirlenir. Öğrencilere istedikleri takdirde aldıkları dersleri, derslerin kredilerini ve notlarını gösteren döküm (transcript) verilir.

Özel öğrenci olarak kabul edilmek Koç Üniversite’nin herhangi bir derece programına kabul olarak değerlendirilmemelidir.

Her özel öğrencinin (derece/diploma verilmeyen öğrenci) ilgili Fakülte veya Enstitü’nün geçerli kurallarına uygun şekilde akademik kayıtları tutulmakta ve not verilmektedir. Özel öğrenci olarak alınan kredi ve notlar, öğrencinin isteği üzerine, diğer kurumlara verilebilir.

Koç Üniversitesi’nde özel öğrenci statüsünde bulunmak tekrar özel öğrenci başvurusunda bulunulduğunda kabul edilme ayrıcalığı vermez. Koç Üniversitesi daha önce özel öğrenci olarak kabul görmüş bir öğrencinin tekrar başvurması durumunda çeşitli nedenlere dayanarak öğrenciyi kabul etmeyebilir. Özel öğrenciler derse kaydolmak için her dönem güncel başvuru formunu Kayıt ve Kabul Müdürlüğü’ne iletmek durumundadırlar.

Uygunluk şartları, başvuru süreci veya ders detayları ile ilgili sorularınızı Kayıt ve Kabul Müdürlüğü’nün aşağıdaki iletişim adresine yöneltebilir, verilen telefon numarasını arayabilirsiniz. Adres bigilerine iletişim bilgileri bölümünden ulaşabilirsiniz.

Kredi Transferi

Başka bir üniversitede özel öğrenci statüsünde eğitim görmekte olan bir öğrenci Koç Üniversitesi’ndeki bir programa yatay geçiş yapmak istediğinde, kabul edildiği takdirde, yeni programa kredilerini otomatik olarak transfer edemez. Sadece kayıtlı olduğu önceki eğitim kurumundan aldığı transcriptinde yer alan, bu kurum tarafından kabul edilen kredilerini transfer edebilir.

İlgili YÖK kuralı:
MADDE 25 –

(5) Özel öğrenci veya değişim programına katılan öğrencilerin kurumlar arası yatay geçiş yapmaları halinde sadece kayıtlı oldukları diploma programında kabul edilmiş olan dersleri transfer edilebilir.

İlgili kural ve uygulamalara YÖK’ün web sitesinden aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. http://www.yok.gov.tr/web/guest/icerik/-/journal_content/56_INSTANCE_rsRqRmHtxKK6/10279/18082

Son Başvuru Tarihi

2017-2018 Akademik Yılı Yaz dönemi online başvuruları 13 Haziran 2018 tarihine kadar yapılmalıdır.

Eğitim Ücreti ve Harçlar

2018-2019 akademik yılı eğitim ücreti Tıp Fakültesi için 105.500 TL, Hemşirelik Yüksek Okulu için 13.000 TL, ELC (İngilizce Hazırlık Okulu) dahil diğer tüm lisans programları için 76.500 TL’dir. Eğitim ve kayıt ücretini kapsayan bu ücrete kütüphane, bilgisayar laboratuarları ve sağlık merkezinin kullanımı da dahildir.  Eğer öğrenci bir, iki ya da üç ders almak isterse, almak istediği derse göre yıllık ücretin onda birine karşılık gelen ücreti öder.

Online Başvuru

Online başvuru yaparken aşağıdaki belgeleri sisteme yüklemeniz gerekecektir:

 • Mühürlü ve onaylı, alınmış olan dersleri, derslerin kredilerini ve notlarını gösteren resmi döküm (transcript). Öğrenci üniversiteden mezun olmuş olsa da transcript’ini yüklemelidir.
 • İngilizce Yeterlilik Sınavı fotokopisi (TOEFL, YDS vb.). Öğrencilerin TOEFL ya da YDS puanlarını yüklemeliler ve Koç Üniversitesi tarafından belirlenen seviyede testi geçtiklerini belgelendirmelidirler. Kabul edilecek sınav ve asgari puan bilgilerine İngilizce yeterlilik bölümünden ulaşabilirsiniz.
 • Öğrenci lise diplomasının kopyasını yüklemelidir.

Online başvuru yapmak için tıklayınız.

Eksik belgeli başvurular değerlendirmeye alınmaz. Başvuru belgelerinin eksiksiz ve doğru olması, adayların kendi sorumluluğundadır.

 • Avrupa Birliği vatandaşı olan ERASMUS öğrencileri turist vizesi, AB vatandaşı olmayanlar ise öğrenci vizesi alarak Türkiye’ye giriş yapmak durumundadırlar. Aksi halde ikamet tezkeresi almaları mümkün olamayacağından ülkelerine geri dönmeleri gerekecektir.
 • Kayıt sırasında, kimliğinizin aslının fotokopisi çekilecek ve kimliğiniz size geri verilecektir.
 • Kayıt sırasında, öğrenci dosyanızda bulundurulmak üzere sizden 2 adet vesikalık fotoğraf istenecektir.

Önemli Notlar

İletişim Bilgileri

Telefon: +90 212-338 16 08        +90 212-338 16 82
Faks: +90 212-338 12 88            e-posta: registrar@ku.edu.tr

Adres: Koç Üniversitesi
Kayıt ve Kabul Müdürlüğü
Rumeli Feneri Yolu
Sarıyer, İstanbul, 34450

Başvuru Formunu Elektronik Olarak Doldurma Talimatı:

Başvuru formunu açarken ve doldururken bir problemle karşılaşırsanız, Adobe Acrobat Reader’ın en son versiyonunun bilgisayarınızda yüklü olduğuna emin olunuz. Son versiyonunu  http://get.adobe.com/reader/  üzerinden ücretsiz yükleyebilirsiniz.

 • Lütfen başvuru formunu bilgisayarınızın masa üstüne araç çubuğu üzerindeki “save” ikonunu kullanarak kaydediniz.
 • Kaydettiğiniz dokümanı açıp sağ tıklayarak “Add text or Signature” seçeneğini seçiniz.
 • Dokümanın sağında yer alan “Add text” seçeneğini tıkladığınızda yukarıda bir çubuk açılacaktır.
 • Bilgileri pdf dokümanı üzerine ilgili bölümlere girmeye başlayabilirsiniz.

Problem devam ederse, Kayıt ve Kabul Müdürlüğü ile bağlantıya geçebilirsiniz.

İngilizce Yeterlilik

Aşağıdaki Koç Üniversitesi tarafından kabul edilen İngilizce yeterlik sınavlarını ve gereken asgari puanları görebilirsiniz:

TOEFL PBT: 550 ve TWE: 4
TOEFL IBT: 80  WRT: 20
TOEFL CBT: 213
YDS: 80

TOEFL sınavı sonuçları Koç Universitesi’nin 0163 numarasına postalanmalıdır.

20 Temmuz Cumartesi günü en az 550 TOEFL puanı ve 4 TWE puanı ya da Bilgisayar Destekli TOEFL (CBT) dan en az 213, Internet Destekli TOEFL (IBT) dan  en az 80 ve 20 WRT puanı alamayan adaylar için Koç Üniversitesi’nde Kurumsal TOEFL Sınavı düzenlenecektir. Sınav ile ilgili ayrıntılar ve ödemenin nasıl yapılacağına dair bilgi İngilizce Hazırlık Okulu’nun +90 212 3387032 numaralı telefonundan edinilebilmektedir.

Daha fazla bilgiye  İngilizce Hazırlık Okulu’nun web sayfasından http://elc.ku.edu.tr./tr  erişebilirsiniz.

Banka Hesap Bilgileri
Başvuru ücreti aşağıdaki banka hesap numarasına yatırılmalı veya havale edilmeli ve makbuzu (dekontu) diğer belgelerle birlikte sunulmalıdır. Money order, cashier’s check, nakit para, veya başka bir ödeme türü kabul edilmemektedir. Ödemesi bu şekilde yapılan başvurular eksik belgeli sayılır.

Banka Adı: Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
Banka Adresi: Rumelifeneri Yolu, Sarıyer – İstanbul 34450
Şube Adı: Koç Üniversitesi
Hesap Numarası: 428868
Swift code: YAPITRIS
IBAN No: TR63 0006 7010 0000 0000 428868

Lütfen belirtiniz:  Ödeme nedeni: Başvuru Ücreti, İsim, Soyisim, Pasaport Numarası.

TL’den farklı bir para biriminde ödeme yapmak isteyen adaylar ilgili banka hesap bilgilerini kullanabilirler.